Thomás Halík, Tsjechisch priester en hoogleraar filosofie, schreef een boek over ‘Hoop’. Dat is simpelweg waar dit boek over gaat. Halík beschrijft hoop als een drijvende kracht in het hier en nu. Het is in feit de ultieme levenskracht, die soms echter verscholen kan blijven achter allerlei ellende. In de laatste hoofdstukken is de schrijver uitvoering in de weer met het Bijbelboek Job – het is het verhaal over de vraag naar het waarom van het menselijk lijden. Zoals veel anderen probeert  Halík het ‘antwoord van God uit de storm’ te duiden. Hij interpreteert  die als en soort zen boeddhistische weergave van een dialoog. Dat betekent dat we dus geen rechtstreeks antwoord op onze vraag krijgen, maar dat ons inzicht geboden wordt, juist doordat de een rationele benadering van de vraag wordt geblokkeerd of gefrustreerd. Jobs vraag is: waarom moet ik lijden. En God antwoordt: wie is de vader van de regen? 

In dit boek laat Halík zien dat hij de secularisering van de westerse wereld heel goed begrijpt, haar van binnenuit kent; tegelijk treedt hij de crisis van het geloof vanuit de oeroude geloofsbron zelf tegemoet.

Niet zonder hoop, Thomás Halík, Kok Boekencentrum, 184 blz., € 19,99